Spor Yaparken Nasıl Daha Sağlıklı Beslenebilirim?

0

Spor kimi insanlar için arada yapılan bir faaliyet, kimileri içinse bir yaşam biçimi. Fakat çoğunlukla spor yapılırken beslenmenin temel ilkelerinin göz ardı edildiği oluyor.

Dengeli Yaşam Tarzı

Dengeli bir yaşam sürdürmeye çalışırken egzersizlerden maksimum fayda sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Karbonhidrat Tüketimi

Karbonhidratların enerji kaynağı olduğu unutulmamalı. Beden karbonhidratlarla çalışır. Günlük beslenme düzeni karbonhidratlar açısından zengin olmalıdır. Karbonhidrat alımı yetersiz kalırsa, yorgunluk ve egzersizler esnasında çabuk bitkin düşmeye neden olur. Ayrıca asabiyet de yapar. Pirinç, ekmek, tahıl, meyve, nişastalı sebzeler, baklagiller, süt, yoğurt, şeker gibi gıdalar karbonhidrat kaynakları olarak destek olur. Pirinç patatesten daha zengin karbonhidrat içerir ve kasları güçlendirmek için bol tüketilmelidir.l

Egzersiz öncesi hafif yiyecekler tüketilmelidir. Vücuttaki karbonhidrat miktarı önceden alınan besinlerden gelir. Egzersizden hemen önce yenilen hafif yemekler, ek enerji sağlar ve egzersiz sırasında acıkmayı önler. Haşlanmış pirinç yada az yağlı pirinç pilavı egzersiz öncesi tüketildiğinde hızlı enerji kazanılmasını sağlar.

Sebze Tüketimi

Daha fazla sebze ve meyve tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır. Sebze ve meyveleri pirinçle yemek harika bir kombinasyondur ve spor yaparken nasıl daha sağlıklı beslenebilirim sorusunun da yanıtıdır. Pirinç içerdiği kalori açısından sebze ve yağsız et yemeklerine eşlik etmelidir.

Egzersiz Sonrası Beslenme Önerileri

Egzersizden hemen sonra karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketilirse, kaslarda daha fazla enerji depolanmasını sağlar. Karbonhidrat proteinle birleşirse, kaslarda depolanan enerji miktarını arttırır. Egzersizden sonra yarım saat içinde tatlı ve pirinç ağırlıklı atıştırmalıklar seçmek, kas iyileşmesi sürecini başlatır.

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri kalp sağlığı, büyüme ve gelişme, genel sağlık için mutlaka kullanılması gereken yağ asitleridir. Araştırmalara göre Omega-3 yağ asitlerinin iltihabı azalttığı, yoğun egzersizlerin, hatta yarışmaların ardından iyileşme sürecinde etkili olduğunu gösterdi. Balık çeşitlerinde bol Omega-3 bulunur. Pirinçle yapılan balık çorbaları, somonlu pirinçli börek, somonlu suşi egzersiz sonraları için yenebilecek en iyi örneklerdir. Yüksek kalorili bar ve içecekler egzersiz öncesi tüketildiğinde düşünüldüğü gibi fayda sağlamaz. Ancak 1 saatlik yoğun bir antremandan sonra tüketilirse yararı dokunur. Protein abartılmamalıdır. Alkol alımı kasların toparlanma ve büyüme potansiyelini negatif yönde etkiler.

Share.

About Author

Leave A Reply