Erkeklerde Sağlıklı Beslenme

0

İnsan vücudunun dinç kalması ve ileriki yaşlarda vücudunun sağlıklı olması için mutlaka beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sağlıklı kalabilmek için sağlıklı besinler tüketmeliyiz. Kış aylarında daha çok vitaminli ve proteinli besinler tüketmemiz gereklidir. Erkeklerde sağlıklı beslenme düzenini sağlamak, kadınlara göre daha kolaydır. Spor, fitness veya herhangi bir vücut geliştirme sporu yapıyorsanız vücut gelişiminizde en önemli şey beslenme düzeniniz olacaktır. Beslenme düzeninizi sağladıktan sonra kilo vermek istiyorsanız daha kolay kilo verebilecek, kas gelişimini sağlamak istiyorsanız daha çok kaslarınız gelişecek ve bedeninizin fitliğini korumak istiyorsanız da düzenli beslenerek uzun süreli vücudunuzu fit tutabilirsiniz. Sağlıklı beslenme için olmazsa olmazlar vardır.

Sağlıklı Beslenme İçin

Sağlıklı beslenme için gün içerisinde mutlaka meyve tüketimi yapmalısınız. Meyve tüketiminin yanı sıra et ve süt ürünleri tüketerek vücudunuzun protein ihtiyacını gidererek kas kitlenizi koruyacaksınız. Eğer bir kas kitleniz yoksa amacınız sadece kilo vermek ise sağlıklı beslenerek ve beslenme düzeninizi sporla destekleyerek daha kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin şartları arasında uyku düzeni de önemli bir etkendir. Her ne kadar beslenmenize dikkat ederseniz edin, uyku düzeniniz yoksa vücudunuz besinleri sindirerek yararlı enzimlerini koruyamayacaktır. Uyku düzeninizi, sabah sporları yaparak sağlamanız mümkündür. Her sabah kalktığınızda ılık bir bardak suyun ardından açık havada 15 dakika yürümek size oldukça iyi gelecektir. 15 dakika yürüdükten sonra da eve geldiğinizde içerisinde bol miktarda vitamin bulunan yumurta eşliğinde sağlıklı bir kahvaltı menüsü çıkarabilirsiniz. Kahvaltı öğünü en önemli öğündür. Bu öğünde mutlaka yumurta ve süt ürünleri tüketimleri yapılmalıdır. Gün içersin de vücudunuzun dinç kalması ve tazeliğini koruması için aynı zamanda enerji veren besinlerde tüketmeniz gereklidir.

Sağlıklı Beslenmenin Şartları

Sağlıklı beslenmenin şartları arasında 1.sırada kahvaltı öğünü gelir. Bu öğünde yumurta, süt, peynir, zeytin ve domates gibi yüzde yüz doğal ve taze ürünler tüketilmelidir. Sağlıklı beslenme için 2.sırada ara öğünler gelir. Sağlığınızı koruyarak beslenmek istiyorsanız gün içerisinde mutlaka 3 – 4 kez ara öğün yapmanız gereklidir. Bu ara öğünlerinde elma ve mandalina gibi C vitamini yüksek besinler tüketebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply